Yliopiston etusivulle Suomeksi
       Helsingin yliopisto Helsingin normaalilyseo
 
Hallitushistoria


 Helsingin normaalilyseo
PL 38 (Ratakatu 6)
00014 Helsingin yliopisto

posti-norssi helsinki.fi

Kanslia:
puh. 02941 28162 (klo 9-15)

Ylioppilastutkintoasiat:
puh. 02941 28164

Palautelomake              Sivukartta

Are you looking for a professional
study visit in the field of education?
Eduvisits in Finland

Instagram

Aiempia lukion opiskelijakunnan hallituksia

 

2016 (Mathur)

Robert Mathur, puheenjohtaja
Lasse Tammela, varapuheenjohtaja
Eemeli Louhimies, talous- ja automaattivastaava
Kleme Simic, sihteeri, tiedotusvastaava
Turan Kivisalo, tiedotusvastaava
Oona Paananen, tiedotusvastaava
Edla Pohjanpalo, tiedotusvastaava
Sanni Lares, pullavastaava
Mari Myllyniemi, pullavastaava
Fatjona Smakiqi, pullavastaava
Anna Ruikka, varajäsen, sihteeri
Nuutti Lempinen, varajäsen

Ohjaava opettaja: Päivi Kivelä

Työryhmien edustajat:
Kirjastotyöryhmä: Oona Paananen
Ruokalatoimikunta: Anna Ruikka
Päivänavaustyöryhmä: Edla Pohjanpalo
Kestävän kehityksen työryhmä: Robert Mathur
Tasa-arvotyöryhmä:  Kleme Simic
Oppiva yhteisö -ryhmä: Lasse Tammela
Kehittämisryhmä: Sanni Lares
Koulun toiminnan arviointiryhmä: Turan Kivisalo

Opettaja- ja henkilökuntakokouksien edustajat:
Robert Mathur ja Eemeli Louhimies

2015 (Palosuo)

Iida Palosuo, puheenjohtaja
Robert Mathur, varapuheenjohtaja
Nuutti Lempinen, sihteeri, tiedotusvastaava
Liinu Inkeroinen, sihteeri, tiedotusvastaava
Olga Piirtola, talous- ja automaattivastaava
Anders Alho, tiedotusvastaava
Touko Hirvonen, tiedotusvastaava
Iines Vuorjoki, tiedotusvastaava
Salli Kosonen, pullavastaava
Anna Ruikka, pullavastaava
Anton Elonen, varajäsen

Ohjaava opettaja: Päivi Kivelä

Työryhmien edustajat:
Kehittämisryhmä: Robert Mathur
Koulun toiminnan arviointiryhmä: Nuutti Lempinen
Kestävän kehityksen työryhmä: Liinu Inkeroinen
Tasa-arvotyöryhmä: Anders Alho
Kirjastotyöryhmä: Olga Piirtola
Ruokalatoimikunta: Salli Kosonen, Anna Ruikka
Päivänavaustyöryhmä: Touko Hirvonen, Iines Vuorjoki
Koulukulttuuri-työryhmä: Anders Alho

Opettaja- ja henkilökuntakokouksien edustajat:
Iida Palosuo, Iines Vuorjoki ja Anders Alho

2014 (Chiodo)

Michelangelo Chiodo, puheenjohtaja
Daniela Tapprest, varapuheenjohtaja
Sofia Tapaninen, sihteeri
Iines Vuorjoki, sihteeri, pullavastaava
Ville Nevasuo, talous- ja automaattivastaava
Iiris Annaniemi, tiedotusvastaava
Iida Palosuo, tiedotusvastaava
Heikki Helaniemi, tiedotusvastaava, SLL-vastaava
Eemeli Louhimies, pullavastaava
Eetu Sipilä, kirjamyyntivastaava
Touko Hirvonen, varajäsen
Diana Braguina, varajäsen

Ohjaava opettaja: Päivi Kivelä

Työryhmien edustajat:
Kehittämisryhmä: Eetu Sipilä, Sofia Tapaninen
Koulun toiminnan arviointiryhmä: Iida Palosuo
Kestävän kehityksen työryhmä: Iiris Annaniemi
Tasa-arvotyöryhmä: Sofia Tapaninen
Kirjastotoimikunta: Eetu Sipilä
Ruokalatoimikunta: Iines Vuorjoki, Heikki Helaniemi
Päivänavaustyöryhmä: Iines Vuorjoki, Iida Palosuo
Monikulttuurisuustyöryhmä: Heikki Helaniemi

Opettaja- ja henkilökuntakokouksien edustajat:
Michelangelo Chiodo, Eetu Sipilä ja Daniela Tapprest sekä varalla Ville Nevasuo ja Heikki Helaniemi

2013 (Tonttila)

Kialiina Tonttila (puheenjohtaja)
Heikki Helaniemi (varapuheenjohtaja)
Lasse Mäki (talousvastaava)
Michelangelo Chiodo (sihteeri)
Iiris Annaniemi (sihteeri)
Elena Iiskola (tiedotusvastaava)
André Palmroos (tiedotusvastaava)
Pinja Mertano
Eetu Sipilä
Yao Hämäläinen

Ohjaava opettaja: Katri Karvonen

Työryhmien edustajat

- kehitystyöryhmä: Lasse Mäki, Pinja Mertano
- koulun toiminnan arviointityöryhmä: Lasse Mäki
- kestävän kehityksen työryhmä: Heikki Helaniemi
- tasa-arvotyöryhmä: André Palmroos, Pinja Mertano
- kirjastotoimikunta: André Palmroos
- ruokalatoimikunta: Yao Hämäläinen, Michelangelo Chiodo

2012 (Talvela)

Matti Talvela: puheenjohtaja
Antti Luukkanen: varapuheenjohtaja
Martin Dahlman: talousvastaava
Matilda Saarinen: tiedotusvastaava, kehitystyörymän jäsen, KeKe
Ville Nevasuo: ruokalatoimikunnan jäsen
Julius Malka
Lasse Mäki: arviointi- ja tasa-arvotyöryhmän jäsen
Daniela Tapprest: automaattivastaava, Tasa-arvotyöryhmän jäsen
Touko Kuusi: kehitystyöryhmän jäsen
Kialiina Tonttila: kirjastotoimikunnan jäsen

Ohjaava opettaja: Katri Karvonen

2011 (Kokkila)

Tuomas Kokkila: puheenjohtaja, arviointityöryhmän jäsen
Matti Talvela: varapuheenjohtaja, kehitystyöryhmän jäsen
Antti Luukkanen: sihteeri, ruokalatoimikunnan jäsen
Tuure-Erik Niemi: sihteeri, kehitystyöryhmän jäsen
Tuomo Vilska: rahastonhoitaja, Kestävän Kehityksen työryhmän jäsen
Matilda Saarinen: tiedotusvastaava
Mikke Pakkanen: automaattivastaava
Jaro Karkinen: jäsen, kirjastotoimikunnan jäsen
Milla Parviainen: jäsen
Julia Noschis: varajäsen
Julius Malka: varajäsen

Ohjaava opettaja: Katri Karvonen (KVO)

2010 (Kokkila)

Lauri Kokkila: puheenjohtaja, automaattivastaava
Linnea Lehtonen: varapuheenjohtaja, tasa-arvo työryhmän ja kestävän kehitys -työryhmän jäsen
Milla Parviainen: sihteeri
Sareda Kouki: sihteeri, kestävä kehitys -työryhmän ja kehitystyöryhmän jäsen
Alma Holm: taloudenhoitaja, kehitystyöryhmän jäsen
Tuomo Vilska: taloudenhoitaja, kestävän kehitys -työryhmän jäsen
Tuomas Kokkila: tiedostusvastaava
Lauri Jauhiainen: tasa-arvo työryhmän jäsen
Ilari Immonen: ruokalatoimikunnan jäsen
Julius Malka: oppilaskunnan hallituksen varajäsen, tasa-arvo työryhmän jäsen
Julia Noschis: oppilaskunnan hallituksen varajäsen

Suraaviin toimikuntiin valittiin jäsen hallituksen ulkopuolelta:
Kirjastotoimikunnan jäsenet: Aino Tuomainen, Pii Sainio

Ohjaava opettaja: Katri Karvonen (KVO)

2009 (Karjalainen)

Puheenjohtaja: Saana Karjalainen
Varapuheenjohtaja: Aleksanteri Helaniemi
Sihteeri: Linnea Lehtonen
Taloudenhoitaja: Pasi Lohi
Tiedotusvastaava: Sareda Kouki

Lukion edustajat johtokunnassa:
Pasi Lohi (varaedustaja Aleksanteri Helaniemi)
Lauri Kokkila (varaedustaja Julia Noschis)

Hallituksen jäsenet:
Saana Karjalainen
Linnea Lehtonen
Pasi Lohi
Aleksanteri Helaniemi
Julia Noschis
Sareda Kouki
Alma Holm
Ilari Immonen

Varajäsenet:
Lauri Kokkila
Oona Ståhle

Ohjaava opettaja:
Katri Karvonen (KVO)

2008: tiedot puuttuvat

2007 (Salmi)

Puheenjohtaja: Julia Salmi
Varapuheenjohtaja: Jerry Mesimäki
Sihteeri: Olli Kuikka
Varainhoitaja: Tuomas Heikkilä
Tiedotusvastaava: Santeri Nuotio

Lukion edustajat johtokunnassa:
Anna Takala (varaedustaja Olli Kuikka)
Julia Salmi (varaedustaja Santeri Nuotio)

Hallituksen jäsenet:
Tuomas Heikkilä
Johanna Järvinen
Jaakko Korpiola
Olli Kuikka
Santeri Laurila
Jerry Mesimäki
Santeri Nuotio
Jaakko Perilä
Katja Reinikka
Julia Salmi

Ohjaava opettaja:
Katri Karvonen (KVO)

2006 (Takala)

Puheenjohtaja: Anna Takala
Varapuheenjohtaja: Julia Salmi
Sihteeri: Johanna Järvinen
Rahastonhoitaja: Tuomas Heikkilä
Lukion edustajat johtokunnassa:
Anna Takala (varaedustaja Olli Kuikka)
Julia Salmi (varaedustaja Kenny Ronkainen)

Hallituksen jäsenet:
Juuso Väisänen
Eero Vassinen
Santeri Nuotio
Jaakko Korpiola

Hallituksen ulkopuolinen automaattivastaava:
Kenny Ronkainen

Ohjaava opettaja:
Katri Karvonen (KVO)

2005-2006 (Vassinen)

Puheenjohtaja: Eero Vassinen
Varapuheenjohtaja: Anna Takala
Sihteeri: Johanna Järvinen
Rahastonhoitaja: Tero Märijärvi
Kirjastotoimikunta: Kenny Ronkainen ja Julia Salmi
Ruokalatoimikunta: Henna Hietanen ja Anna Takala
Kehitystyöryhmä: Olli Kuikka
Kahviautomaatti- ja nettivastaava: Kenny Ronkainen
Johtokuntaedustajat: Julia Salmi (varalla Olli Kuikka) ja Anna Takala (varalla Kenny Ronkainen)

Hallituksen jäsenet:
Hietanen Henna
Järvinen Johanna
Kuikka Olli
Lahtela Marko
Märijärvi Tero
Ronkainen Kenny
Salmi Julia
Takala Anna
Vassinen Eero

Ohjaava Opettaja:
Niemi Katri (NMI)

2004-2005 (Orola):

Puheenjohtaja: Matias Orola
Varapuheenjohtaja: Wille Rydman
Sihteeri: Kethlin Piirma
Rahastonhoitaja: Eero Vassinen
Kirjastotoimikunta: Sonja Keinänen
Ruokalatoimikunta: Laura Tarhonen
Johtokuntaedustajat: Matias Orola (varaedustaja Jymy Parhiala) ja Wille Rydman (varaedustaja Sonja Keinänen)

Hallituksen jäsenet:
Kapanen Juliaana
Keinänen Sonja
Metsänen Miia
Orola Matias
Parhiala Jymy
Piirma Kethlin
Rydman Wille
Tarhonen Laura
Vassinen Eero

Ohjaava opettaja:
Niemi Katri (NMI)

2003-2004 (Rydman):

Puheenjohtaja: Wille Rydman
Varapuheenjohtaja: Totte Harinen
Rahastonhoitaja: Leeni Harno
Sihteeri: Laura Leponiemi
Johtokuntaedustajat: Wille Rydman (varajäsen Leeni Harno) ja Totte Harinen (varajäsen Laura Leponiemi)

Hallituksen jäsenet:
Harinen Totte
Harno Leeni
Korpiola Emmi
Leponiemi Laura
Parhiala Jymy
Petersen Stella
Rydman Wille
Syväoja Vilppu

Ohjaava opettaja:
Vahala-Virkkala Leena (VAH)

Hallituksen toiminnasta ja kannanotoista lukuvuonna 2003-2004 löytyy tietoa Ajankohtaista-osiosta.

2002-2003 (Uro):

Puheenjohtaja: Sofia Uro
Varapuheenjohtaja: Jere Reijula
Rahastonhoitaja: Helen Fils
Sihteeri: Wille Rydman
Johtokuntaedustajat: Sofia Uro (varajäsen Niki Kotilainen) ja Jere Reijula (varajäsen Niki Kotilainen)

Hallituksen jäsenet:
Fils Helen
Huima Pekka ("Putte")
Kotilainen Niki
Parhiala Jymy
Reijula Jere
Rydman Wille
Sandström Jonne
Tarkka Ulla
Uro Sofia


2001-2002 (Ahlström):

Puheenjohtaja: Matti Ahlström
Varapuheenjohtaja: Sofia Uro
Rahastonhoitaja: Helen Fils
Sihteeri: Jere Reijula
Johtokuntaedustajat: Sofia Uro (varajäsen Krista Tanhuanpää) ja Jere Reijula (varajäsen Krista Tanhuanpää)

Hallituksen jäsenet:
Ahlström Matti
Fils Helen
Kangas Antti
Mannerla Kaisla
Reijula Jere
Saaresto Anna
Sandström Jonne
Tanhuanpää Krista
Uro Sofia


2000-2001 (Nortomaa):

Puheenjohtaja: Hanna Nortomaa
Varapuheenjohtaja: Olli Taanila
Rahastonhoitaja: Johanna Piispanen
Sihteeri: Antti Kangas
Johtokuntaedustajat: Hanna Nortomaa ja Marjo Koskinen

Hallituksen jäsenet:
Ahlström Matti
Asikanius Mariella
Janhunen Eeva
Jovanovich-Hyvärinen Ruj
Kangas Antti
Koskinen Marjo
Mannerla Kaisla
Nortomaa Hanna
Piispanen Johanna
Pohjola Saara
Taanila Olli


1999-2000 (Kyrönlahti):

Puheenjohtaja: Antti Kyrönlahti
Varapuheenjohtaja: Hanna Nortomaa
Rahastonhoitaja: Mikko Alftan
Johtokuntaedustajat: Hanna Nortomaa ja Anu Kortelainen

Hallituksen jäsenet:
Ahlroos Olli
Alftan Mikko
Asikanius Mariella
Janhunen Eeva
Kyrönlahti Antti
Nortomaa Hanna
Paasimaa Tatu
Palmunen Jussi
Pohjola Saara


1998-1999 (Tamminen):

Puheenjohtaja: Kristiina Tamminen
Varapuheenjohtaja: Antti Kyrönlahti
Rahastonhoitaja: Mikko Alftan & Pamir Albayrak
Sihteeri: Antti Kyrönlahti
Johtokuntaedustajat: Ville Hinkkanen (varajäsen Ida Grönroos) ja Pamir Albayrak (varajäsen Mikko Alftan)

Hallituksen jäsenet:
Ahlroos Olli
Albayrak Pamir
Alftan Mikko
Grönroos Ida
Kortelainen Anu
Kyrönlahti Antti
Nortomaa Hanna
Rainio Juha
Tamminen Kristiina


1997-1998 (Hinkkanen II):

Puheenjohtaja: Ville Hinkkanen
Varapuheenjohtaja: Ida Grönroos
Rahastonhoitaja: Pamir Albayrak
Sihteeri: Antti Kyrönlahti
Johtokuntaedustajat: Ville Hinkkanen (varajäsen Pamir Albayrak) ja Ida Grönroos (varajäsen Otso Kivekäs)

Hallituksen jäsenet:
Albayrak Pamir
Annala Maria
Grönroos Ida
Hinkkanen Ville
Kanerva Markus
Kyrönlahti Antti
Nortomaa Aura
Nousiainen Heikki


1996-1997 (Hinkkanen):

Puheenjohtaja: Ville Hinkkanen
Varapuheenjohtaja: Laura Voipio
Rahastonhoitaja: Pamir Albayrak
Sihteeri: Maria Annala
Johtokuntaedustajat: Ville Hinkkanen ja Laura Voipio

Hallituksen jäsenet:
Albayrak Pamir
Annala Maria
Ehrnsten Juho
Hinkkanen Ville
Laitio Noora
Kivekäs Otso
Nousiainen Heikki
Voipio Laura
Välilä Maija


1996 (7.3.1996 alkaen, Muranen):

Puheenjohtaja: Taru Muranen
Rahastonhoitaja: Saara Peltonen
Sihteeri: Noora Laitio
Johtokuntaedustajat: (Janne Jaaranen) ja Markus Bunders

Hallituksen jäsenet:
Bunders Markus
Hautakorpi Johanna
Jaaranen Janne
Laitio Noora
Muranen Taru
Peltonen Saara
Voipio Laura


1995-1996 (7.2.1996 saakka, Jaaranen):

Puheenjohtaja: Janne Jaaranen
Varapuheenjohtaja: Taru Muranen
Rahastonhoitaja: Saara Peltonen
Sihteeri: Noora Laitio
Johtokuntaedustajat: Janne Jaaranen ja Markus Bunders

Hallituksen jäsenet:
Bunders Markus
Hautakorpi Johanna
Jaaranen Janne
Laitio Noora
Muranen Taru
Peltonen Saara
Voipio Laura


1994-1995 (Helminen):

Puheenjohtaja: Jyrki Helminen
Varapuheenjohtaja: Janne Jaaranen
Rahastonhoitaja: Katharina Daniel
Sihteeri: Saara Lampinen
Johtokuntaedustajat: Antti Lemberg (varajäsen Jonathan Drimon) ja Katri Makkonen (varajäsen Tuuli-Maaria Hytönen)

Hallituksen jäsenet:
Daniel Katharina
Helminen Jyrki
Hytönen Tuuli-Maaria
Jaaranen Janne
Kuusinen Eija
Lam Chau
Lampinen Saara


1993-1994 (Soininen):

Puheenjohtaja: Sigrid Soininen
Varapuheenjohtaja: Mark Autio
Rahastonhoitaja: Katri Makkonen
Sihteeri: Jyrki Helminen
Johtokuntaedustajat: Jami Vilpponen (varajäsen Heidi Eräpuro) ja Jarkko Linnainmaa (varajäsen Antti Lemberg)

Hallituksen jäsenet:
Autio Mark
Eräpuro Heidi
Helminen Jyrki
Kuula Heidi
Makkonen Katri
Soininen Sigrid
Vuornos Lauri


1992-1993 (Eräpuro):

Puheenjohtaja: Heidi Eräpuro
Varapuheenjohtaja: Sami Oksanen
Rahastonhoitaja: Maria Frick
Sihteeri: Sigrid Soininen
Johtokuntaedustajat: Salla Soininen (varajäsen Nina Autio) ja Antero Eerola (varajäsen Henrik Huhtinen)

Hallituksen jäsenet:
Eräpuro Heidi
Frick Maria
Mäkinen Aapo
Oksanen Sami
Sakki Tuulia
Soininen Sigrid
Vilpponen Jami


1991-1992 (Eerola):

Puheenjohtaja: Antero Eerola
Varapuheenjohtaja: Jami Vilpponen
Rahastonhoitaja: Salla Soininen
Sihteeri: Katri Makkonen (lukuvuoden alun) ja Heini Pankakoski (lukuvuoden lopun)
Johtokuntaedustajat: Kai Kilpinen (varajäsen Ira Aartelo) ja Salla Soininen (varajäsen Antero Eerola)

Hallituksen jäsenet:
Aartelo Ira (lukuvuoden lopun)
Eerola Antero
Kilpinen Kai (lukuvuoden alun)
Makkonen Katri (lukuvuoden alun)
Pankakoski Heini (lukuvuoden lopun)
Soininen Salla
Vilpponen Jami
Vuornos Lauri 




Sivua muokattu 19.01.17

    © 2009-2017 Helsingin normaalilyseo

Office 365 Outlook Web App (OWA)      Yammer      Flamma      Wilma      Edu 2.0      Office 365